Zdieľať a deliť sa. Robiť svet lepším a pozitívnejším.

Autor: Sabina Rehusova | 9.12.2012 o 13:35 | Karma článku: 6,64 | Prečítané:  424x

Krásna nedeľa. Ranná kávička, so spolubývajúcou Máriou z Rumunska, počas obedňajšieho azánu ozývajúceho sa z mešity hneď vedľa nášho domu. Zavriem oči. Neviem opísať ten stav, ale telom mi v tom momente prechádza neskutočné množstvo pozitívnej energie. Takýto by mal byť svet, kľudný a pozitívny.

 

Pozbierala som  zo zeme pätnásť máng. Každé ráno je plodov z mangovníka na zemi v záhrade viac a viac. Každá návšteva odchádza od nás s igelitkou plnou manga. V záhrade máme karambolovník, strom rambutan a tiež, ako som tento týždeň zistila, máme aj papájovník s nádhernými plodmi. Okrem týchto stromov máme v záhrade aj bordel od susedov. Aby ste si nemysleli, že žijem v romantickom prostredí. Z okna mojej izby vidím obaly od cukríkov, kúsky tehál, štrk. Susedia prestavovali, tak prečo bordel zo stavby nehodiť za najbližší plot.

Občas vidím nejakého potkana, malé kúsky. Občas jašterice, väčšie kúsky. Nočné stromové gekony,  dvadsať  až päťdesiat  centimetrové, ktoré, ak sa raz zahryznú do stehienka, tak sa nevedia odhryznúť veľmi dlhý čas. Ževraj sú veľmi chutné grilované.  Večer sa po záhrade neprechádzam.

 

Mali sme záhradníka. Lístie nezhrabával, prišiel, ošklbal zo stromu nezrelé mangá, osekal  nádherné červené kvety  z čínskej ruže,  z vrecka mu vypadol prázdny obal od cigariet. Kopol doňho a odišiel. Dva dni som záhradníka tolerovala, premýšľala som, ako ho vyhodiť.  S Jávancami treba citlivo. Mohla som byť zákerná a jednoducho mu povedať, že je úplne neschopný, že nič nevie a že nerobí veci, za ktoré je platený. Mohla som, nepovedala som. Načo?! Záhradník by bol nešťastný, susedia by na mňa pozerali ako na vraha. Za ten rok v Indonézií som sa veľa naučila. Na tretí deň som milému záhradníkovi  povedala, že rada pracujem v záhrade, že nemusí chodiť, môže oddychovať. Usmieval sa, ospravedlnil sa a odišiel. Išla z neho pozitívna energia. Len kvôli pozitívnej energii, ktorú mi v tom momente odovzdal  a milému úsmevu som ochotná  každý deň zhrabávať lístie, obaly od cukríkov a pomaličky vyhadzovať  aj ten nepotrebný stavebný materiál. Dve obyčajné veci. Energia a úsmev.

Každý deň ma susedia pri hrabaní lístia, so zatajeným dychom, sledujú. Usmievajú sa. Občas moje kroky komentujú, tí smelší mi kladú otázky. „ Miss, prečo polievate kvety, keď o pár dní možno začne dažďová sezóna?“ Usmievam sa aj ja.

Pred pár dňami sme mali párty. Na párty to vyzeralo ako na zasadaní členských štátov OSN. Máme nových spolužiakov. K happy mixu z celého sveta pribudol chalan z Tanzánie a nový spolužiak z Bangladéšu. Na párty som priniesla pár slovenských sladkostí, ktoré som mala ešte v chladničke. Medzi nimi boli aj tyčinky plnené rumom. Tyčinky plnené rumom som rozdala nemoslimským priateľom. Zrazu chalan z Bangladéšu vyskočil zo stoličky. „Ja chcem tiež takú tyčinku!“ a milú Rumbu mi vytrhol z ruky. Otvoril ju s takou radosťou v očiach, ako malé dieťa. Tyčinku si obzeral a ja som čakala na ten moment, kedy sa bude chcieť do nej zahryznúť. Pred rokom by som rozmýšľala, či mu mám prekaziť nadšenie a povedať, že ju jesť nemôže alebo či budem sviňa a nechám moslima, aby zjedol nevedomky niečo, čo má zakázané.

Pred rokom, ak by nastala taká situácia, zachovala by som sa zákerne. Mala by som z toho dokonca aj radosť. Teraz? Úcta k človeku a jeho náboženstvu zvíťazila. Povedala som "Banglimu", že tyčinka nie je „100% halal“. Skoro odpadol. Radosť v očiach sa premenila na zdesenie, totálny stres. Na chvíľu. Celý večer potom za mnou chodil a ďakoval mi, že som ho zachránila. Viete, aký bol ten chalan šťastný, koľko z neho išlo energie?

 

Nedeľa večer. Sedím v klubovni pre medzinárodných študentov. Je tu celý svet. Slovensko, Srbsko, Ukrajina, Líbya, Tanzánia, Turecko, Turkmenistan, Tadžikistan, Uzbekistan, Afganistan, Bangladéš, Vietnam, Laos, Vanuatu. Každý sa baví s každým. Mladí ľudia si odovzdávajú informácie, skúsenosti, energiu. A o to predsa ide. Zdieľať a deliť sa. Robiť svet lepším a pozitívnejším.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?